TNPW06036K81DETA
Mfr.Part #
TNPW06036K81DETA
Description
RES 6.81K OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Feature :
Military
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Series :
TNPW
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Resistance :
6.81kOhm
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Working Voltage :
75V
Published :
Power Rating :
100mW
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
TNPW06036K81DETA
Vishay / Dale TNPW06036K81DETA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 6.81kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C