TNPW060368R0DEEA
Mfr.Part #
TNPW060368R0DEEA
Description
RES 68 OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
68Ohms
Power Rating :
100mW
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Series :
TNPW e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Datasheets
TNPW060368R0DEEA
Vishay / Dale TNPW060368R0DEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 68Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C