TNPW0603549RBETA
Mfr.Part #
TNPW0603549RBETA
Description
RES 549 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Width :
850μm
Resistance :
549Ohms
Series :
TNPW
Depth :
850μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Height :
558.8μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.6mm
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Termination :
SMD/SMT
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
75V
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
TNPW0603549RBETA
Vishay / Dale TNPW0603549RBETA
TNPW Series, Thin Film, 549Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C