TNPW0603365RDETA
Mfr.Part #
TNPW0603365RDETA
Description
RES 365 OHM 0.5% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.5%
Case Code (Imperial) :
Series :
TNPW
Voltage - Rated :
75V
Weight :
2.012816mg
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
800μm
Resistance :
365Ohms
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1.6mm
Feature :
Military
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
450μm
Power Rating :
100mW
Datasheets
TNPW0603365RDETA
Vishay / Dale TNPW0603365RDETA
TNPW Series, Thin Film, 365Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C