TNPW0603249RDHEA
Mfr.Part #
TNPW0603249RDHEA
Description
RES 249 OHM 0.5% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.5%
Number of Pins :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TNPW e3
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Resistance :
249Ohms
Datasheets
TNPW0603249RDHEA
Vishay / Dale TNPW0603249RDHEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 249Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C