TNPW0603249RBETA
Mfr.Part #
TNPW0603249RBETA
Description
RES 249 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6mm
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
TNPW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
558.8μm
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated :
75V
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Supplier Device Package :
Depth :
850μm
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Military
Military Standard :
Not
Resistance :
249Ohms
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Width :
838.2μm
Power Rating :
100mW
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
TNPW0603249RBETA
Vishay / Dale TNPW0603249RBETA
TNPW Series, Thin Film, 249Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C