TNPW0603249RBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603249RBEEN
Description
RES 249 OHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
981
In Stock :
981
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
249Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
850μm
Series :
TNPW e3
Height :
558.8μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
100mW
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Published :
2016
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±0.1%
Contact Plating :
Tin
Length :
1.6002mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
1608
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
TNPW0603249RBEEN
Vishay / Dale TNPW0603249RBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 249Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C