TNPW0603240KBYEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW0603240KBYEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 240K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
TNPW e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
240kOhms
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Datasheets
TNPW0603240KBYEA
Vishay / Dale TNPW0603240KBYEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 240kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C