TNPW0603240KBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603240KBEEA
Description
RES 240K OHM 0.1% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
No
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Length :
1.6002mm
Tolerance :
±0.1%
Supplier Device Package :
Resistance :
240kOhms
2
Width :
838.2μm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
850μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Military Standard :
Not
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
558.8μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Published :
13 Weeks
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
75V
Datasheets
TNPW0603240KBEEA
Vishay / Dale TNPW0603240KBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 240kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C