TNPW06031K01BEEA
Mfr.Part #
TNPW06031K01BEEA
Description
RES 1.01K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Case Code (Imperial) :
Series :
TNPW e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
50V
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
2
Length :
1.6002mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
558.8μm
Thin Film
Width :
838.2μm
Voltage - Rated :
75V
Power Rating :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
1.01kOhms
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
TNPW06031K01BEEA
Vishay / Dale TNPW06031K01BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.01kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C