TNPW060316R5BETA
Mfr.Part #
TNPW060316R5BETA
Description
RES 16.5 OHM 0.1% 1/10W 0603
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
16.5Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Length :
1.6002mm
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
TNPW060316R5BETA
Vishay / Dale TNPW060316R5BETA
TNPW Series, Thin Film, 16.5Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C