TNPW0603160RFHTA
Mfr.Part #
TNPW0603160RFHTA
Description
RES 160 OHM 1% 1/10W 0603
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military
Resistance :
160Ohms
Series :
TNPW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
TNPW0603160RFHTA
Vishay / Dale TNPW0603160RFHTA
TNPW Series, Thin Film, 160Ohms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~125°C