TNPW060311R5DHTA
Mfr.Part #
TNPW060311R5DHTA
Description
RES 11.5 OHM 0.5% 1/10W 0603
Stock
27
In Stock :
27
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
75V
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
0603
Case Code (Metric) :
1608
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
TNPW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
11.5Ohms
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
100mW
Feature :
Military
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
TNPW060311R5DHTA
Vishay / Dale TNPW060311R5DHTA
TNPW Series, Thin Film, 11.5Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C