TNPW0603105KBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603105KBEEA
Description
RES 105K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Max Power Dissipation :
100mW
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; PRECISION; RATED AC VOLTAGE: 75V
Series :
TNPW e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Height :
558.8μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Contact Plating :
Tin
Published :
Resistance :
105kOhm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Power Rating :
63mW
Composition :
Thin Film
REACH SVHC :
Unknown
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
75V