TNPW0603100KBXCN
Mfr.Part #
TNPW0603100KBXCN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 100K OHM 0.1% 1/10W 0603
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Feature :
Military
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Surface Mount :
yes
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
13 Weeks
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
1 (Unlimited)
Working Voltage :
75V
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TNPW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
100mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
100kOhm
Datasheets
TNPW0603100KBXCN
Vishay / Dale TNPW0603100KBXCN
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 100kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C