TNPW040290K9DETD
Mfr.Part #
TNPW040290K9DETD
Description
RES 90.9K OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
Feature :
Military
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Supplier Device Package :
Series :
TNPW
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Thin Film
Length :
1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
90.9kOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Depth :
500μm
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
TNPW040290K9DETD
Vishay / Dale TNPW040290K9DETD
TNPW Series, Thin Film, 90.9kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C