TNPW04025K23FHED
Mfr.Part #
TNPW04025K23FHED
Description
RES 5.23K OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, PRECISION, RATED AC VOLTAGE (V): 50
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
TNPW e3
Power Rating :
63mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
13 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
5.23kOhm
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
TNPW04025K23FHED
Vishay / Dale TNPW04025K23FHED
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 5.23kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C