TNPW040241K2BYED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW040241K2BYED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 41.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
41.2kOhms
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
TNPW e3
Number of Terminations :
2
Datasheets
TNPW040241K2BYED
Vishay / Dale TNPW040241K2BYED
TNPW e3 Series, Thin Film, 41.2kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C