TNPW0402237RDEED
Mfr.Part #
TNPW0402237RDEED
Description
RES 237 OHM 0.5% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
237Ohms
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
TNPW e3
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
TNPW0402237RDEED
Vishay / Dale TNPW0402237RDEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 237Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C