TNPW040221R0BETD
Mfr.Part #
TNPW040221R0BETD
Description
RES 21 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Operating Temperature :
125°C
Supplier Device Package :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
TNPW
Resistance :
21Ohms
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Military
Datasheets
TNPW040221R0BETD
Vishay / Dale TNPW040221R0BETD
TNPW Series, Thin Film, 21Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C