TNPW04021K62BEED
Mfr.Part #
TNPW04021K62BEED
Description
RES 1.62K OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height :
406.4μm
Resistance :
1.62kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Length :
990.6μm
Lead Free :
Lead Free
Width :
500μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
63mW
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TNPW e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Weight :
652.039032μg
Published :
Case Code (Metric) :
Datasheets
TNPW04021K62BEED
Vishay / Dale TNPW04021K62BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.62kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C