TK35A65W,S5X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TK35A65W,S5X
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 35A TO220SIS
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Turn-Off Delay Time :
150 ns
Mounting Type :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
150°C TJ
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
35A Ta
Fall Time (Typ) :
8 ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Continuous Drain Current (ID) :
35A
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Mount :
Through Hole
Published :
2014
Vgs (Max) :
±30V
Power Dissipation-Max :
50W Tc
Turn On Delay Time :
70 ns
Rise Time :
30ns
Series :
DTMOSIV
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
100nC @ 10V
Radiation Hardening :
No
FET Type :
N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4100pF @ 300V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
80m Ω @ 17.5A, 10V
Packaging :
Tube
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
6.000006g
Number of Pins :
3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Number of Channels :
1
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 2.1mA
Datasheets
TK35A65W,S5X
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TK35A65W,S5X
N-Channel Tube 80m Ω @ 17.5A, 10V ±30V 4100pF @ 300V 100nC @ 10V 650V TO-220-3 Full Pack
TK35A65W,S5X Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 4100pF @ 300V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 35A. Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 150 ns.Turn-on delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its delay time is 70 ns.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 30V.Operating this transistor requires a 650V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
TK35A65W,S5X Features
a continuous drain current (ID) of 35A
the turn-off delay time is 150 ns
a 650V drain to source voltage (Vdss)