TK13A50D(STA4,Q,M)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TK13A50D(STA4,Q,M)
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 500V 13A TO220SIS
Stock
27
In Stock :
27
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1800pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
13A Ta
Input Capacitance :
1.8nF
FET Type :
N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mount :
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Packaging :
Tube
Number of Pins :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rise Time :
40ns
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Continuous Drain Current (ID) :
13A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Rds On Max :
400 mΩ
Series :
π-MOSVII
Published :
2009
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
400mOhm @ 6.5A, 10V
Supplier Device Package :
TO-220SIS
Max Operating Temperature :
150°C
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Vgs (Max) :
±30V
Radiation Hardening :
No
Fall Time (Typ) :
15 ns
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
150°C TJ
Power Dissipation-Max :
45W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
38nC @ 10V
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TK13A50D(STA4,Q,M)
N-Channel Tube 400mOhm @ 6.5A, 10V ±30V 1800pF @ 25V 38nC @ 10V 500V TO-220-3 Full Pack
TK13A50D(STA4,Q,M) Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 1800pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [13A], which is its maximum continuous current.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 30V volts.In order to operate this transistor, a voltage of 500V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
TK13A50D(STA4,Q,M) Features
a continuous drain current (ID) of 13A
a 500V drain to source voltage (Vdss)