TFCR1206-4W-C-2211FT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TFCR1206-4W-C-2211FT
Manufacturer
Venkel LTD
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.21K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Composition :
Thin Film
Resistance :
2.21 kOhms
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
Series :
TFCR
Ratings :
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations :
2
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Product Status :
Active
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Package :
Tape and Reel (TR)
Venkel LTD TFCR1206-4W-C-2211FT
TFCR Series, Thin Film, 2.21 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C