C0402C0G500-101JNE
Mfr.Part #
C0402C0G500-101JNE
Manufacturer
Venkel LTD
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminals :
2
Width :
0.5 mm
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
100 pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Negative Tolerance :
5%
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Positive Tolerance :
5%
Tan Delta :
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height :
0.635 mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Size Code :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Features :
Factory Lead Time :
15 Weeks, 5 Days
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±5%
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Series :
C
Surface Mount :
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Length :
1 mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Venkel LTD C0402C0G500-101JNE
C 100 pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)