STW40N20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STW40N20
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 200V 40A TO247-3
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Power Dissipation-Max :
160W Tc
Base Part Number :
STW40N
Fall Time (Typ) :
24 ns
Vgs (Max) :
±20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Avalanche Energy Rating (Eas) :
230 mJ
Drain to Source Breakdown Voltage :
200V
JESD-609 Code :
e3
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Package / Case :
TO-247-3
Voltage - Rated DC :
200V
Case Connection :
DRAIN
Transistor Element Material :
SILICON
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Current Rating :
40A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Turn-Off Delay Time :
74 ns
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Through Hole
JEDEC-95 Code :
TO-247AC
Lead Free :
Lead Free
Element Configuration :
Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
40A Tc
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Dissipation :
160W
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
160A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Turn On Delay Time :
20 ns
Transistor Application :
SWITCHING
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
3
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
3
Continuous Drain Current (ID) :
40A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2500pF @ 25V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Packaging :
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
75nC @ 10V
Radiation Hardening :
No
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
45m Ω @ 20A, 10V
Rise Time :
44ns
Drain-source On Resistance-Max :
0.045Ohm
Mount :
Through Hole
Series :
STripFET™
FET Type :
N-Channel
Datasheets
STW40N20
STMicroelectronics STW40N20
N-Channel Tube 45m Ω @ 20A, 10V ±20V 2500pF @ 25V 75nC @ 10V TO-247-3
STW40N20 Overview
When a voltage exceeds breakdown voltage of a MOSFET, breakdown phenomena occurs and current flows. It's called “Avalanche break down”, and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 230 mJ.The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 2500pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 40A. Drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows, with VGS=200V. And this device has 200V drain to source breakdown voltage.Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 74 ns.IDM is the maximum rated peak drain current for a power MOSFET, and its maximal pulsed drain current is 160A.Turn-on delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its delay time is 20 ns.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 20V.By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
STW40N20 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 230 mJ
a continuous drain current (ID) of 40A
a drain-to-source breakdown voltage of 200V voltage
the turn-off delay time is 74 ns
based on its rated peak drain current 160A.