STP60NF06FP
Mfr.Part #
STP60NF06FP
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
MOSFET N-CH 60V 30A TO220FP
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 8 months ago)
Rise Time :
108ns
Pin Count :
3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current Rating :
60A
Continuous Drain Current (ID) :
30A
Vgs (Max) :
±20V
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain to Source Breakdown Voltage :
60V
Turn-Off Delay Time :
43 ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
30A Tc
Case Connection :
Isolated
Transistor Application :
SWITCHING
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
60V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Base Part Number :
STP60N
SILICON
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Resistance :
16mOhm
Power Dissipation-Max :
30W Tc
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Mounting Type :
Through Hole
Power Dissipation :
30W
Number of Pins :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
16m Ω @ 30A, 10V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
JESD-609 Code :
e3
Turn On Delay Time :
16 ns
Fall Time (Typ) :
20 ns
Series :
STripFET™ II
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
66nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1810pF @ 25V
Datasheets
STP60NF06FP
STMicroelectronics STP60NF06FP
N-Channel Tube 16m Ω @ 30A, 10V ±20V 1810pF @ 25V 66nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
STP60NF06FP Description
STP60NF06FP Features
  • 100% avalanche tested