STGWT60V60DLF
Mfr.Part #
STGWT60V60DLF
Description
IGBT BIPO 600V 60A TO3P
Transistors - IGBTs - Single
Height :
26.7mm
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
175°C
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Length :
15.7mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Base Part Number :
STGWT60
Max Power Dissipation :
375W
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
3
Max Collector Current :
60A
Width :
5.7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
STGWT60V60DLF
STMicroelectronics STGWT60V60DLF
STGWT60V60DLF                Description
STGWT60V60DLF                Applications
electronic applications
consumer electronics
industrial technology
 transportation and electric motors
aerospace electronic devices
STGWT60V60DLF                F eatures
? High short circuit rating optimized for motor control,
 tsc =10μs, @360V VCE (start), TJ = 125°C,
 VGE = 15V