STGWT60H65DFB
Mfr.Part #
STGWT60H65DFB
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Description
IGBT 650V 80A 375W TO3P-3L
Stock
19
In Stock :
19
Transistors - IGBTs - Single
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Test Condition :
400V, 60A, 5 Ω, 15V
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Collector Emitter Breakdown Voltage :
650V
Element Configuration :
Single
Input Type :
Standard
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Weight :
6.756003g
Height :
20.1mm
Base Part Number :
STGWT60
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Number of Pins :
3
Switching Energy :
1.09mJ (on), 626μJ (off)
Packaging :
Tube
Max Power Dissipation :
375W
Width :
5mm
Current - Collector Pulsed (Icm) :
240A
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.6V
Td (on/off) @ 25°C :
51ns/160ns
Gate Charge :
306nC
Max Collector Current :
80A
Factory Lead Time :
32 Weeks
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
650V
Power - Max :
375W
Reverse Recovery Time :
60 ns
Mount :
Through Hole
Length :
15.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2V @ 15V, 60A
Datasheets
STGWT60H65DFB
STMicroelectronics STGWT60H65DFB
STGWT60H65DFB Description
STGWT60H65DFB Features
Maximum junction temperature: TJ = 175 °C
High speed switching series
Minimized tail current
Low saturation voltage: VCE(sat) = 1.6 V (typ.) @ IC = 60 A