STGWA75M65DF2
Mfr.Part #
STGWA75M65DF2
Package / Case
TO-247-3
Description
TRENCH GATE FIELD-STOP IGBT M SE
Power - Max :
468W
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Factory Lead Time :
30 Weeks
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 75A
Current - Collector (Ic) (Max) :
120A
Packaging :
Tube
Reverse Recovery Time :
165ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
M
Current - Collector Pulsed (Icm) :
225A
Switching Energy :
690μJ (on), 2.54mJ (off)
Gate Charge :
225nC
Base Part Number :
STGWA75
Td (on/off) @ 25°C :
47ns/125ns
Test Condition :
400V, 75A, 3.3 Ω, 15V
Package / Case :
TO-247-3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Input Type :
Standard
Datasheets
STGWA75M65DF2
STMicroelectronics STGWA75M65DF2
STGWA75M65DF2 Description
STGWA75M65DF2 Features
6 μs of short-circuit withstand time
VcE(sat)= 1.65 V (typ.) @ |c= 75 A