STGW80V60F
Mfr.Part #
STGW80V60F
Package / Case
TO-247-3
Description
IGBT 600V 120A 469W TO247
Stock
280
In Stock :
280
Test Condition :
400V, 80A, 10 Ω, 15V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Power - Max :
469W
Packaging :
Tube
Mount :
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm) :
240A
Input Type :
Standard
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
ROHS3 Compliant
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
STGW80
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Td (on/off) @ 25°C :
60ns/220ns
Package / Case :
TO-247-3
Max Collector Current :
120A
Weight :
38.000013g
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Gate Charge :
448nC
Factory Lead Time :
20 Weeks
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.3V @ 15V, 80A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Switching Energy :
1.8mJ (on), 1mJ (off)
Max Power Dissipation :
469W
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.85V