STGW80H65FB-4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STGW80H65FB-4
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-247-4
Datasheet
Download
Description
IGBT BIPO 650V 80A TO247
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Current - Collector Pulsed (Icm) :
240A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2V @ 15V, 80A
Package / Case :
TO-247-4
Factory Lead Time :
37 Weeks
Td (on/off) @ 25°C :
84ns/280ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Type :
Standard
Element Configuration :
Single
Max Collector Current :
120A
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
STGW80
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Test Condition :
400V, 80A, 10 Ω, 15V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power - Max :
469W
Packaging :
Tube
IGBT Type :
Trench Field Stop
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
3
Max Power Dissipation :
469W
Gate Charge :
414nC
Collector Emitter Breakdown Voltage :
650V
Switching Energy :
2.1mJ (on), 1.5mJ (off)
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2V
Datasheets
STGW80H65FB-4
STMicroelectronics STGW80H65FB-4
STGW80H65FB-4                 Description
STGW80H65FB-4                Features
? Maximum junction temperature: TJ = 175 °C
? High speed switching series
? Minimized tail current
? Low saturation voltage: VCE(sat) = 1.6 V (typ.) @ IC = 80 A