STGW75H65DFB2-4
Mfr.Part #
STGW75H65DFB2-4
Package / Case
TO-247-4
Description
TRENCH GATE FIELD-STOP, 650 V, 7
Stock
54
In Stock :
54
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Contact Finish - Mating :
Gold
IGBT Type :
Trench Field Stop
Termination :
Solder Cup
Switching Energy :
992µJ (on), 766µJ (off)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Product Category :
IGBT Transistors
Color :
Olive Drab
Series :
KPT
Input Type :
Standard
Product Type :
IGBT Transistors
Continuous Collector Current :
115
Product Status :
Active
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Shell Size - Insert :
24-61
Td (on/off) @ 25°C :
22ns/121ns
Technology :
Si
Current - Collector (Ic) (Max) :
115 A
RoHS :
Details
Ingress Protection :
Environment Resistant
Base Product Number :
KPT08
Test Condition :
400V, 75A, 10Ohm, 15V
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Bulk
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielding :
Brand :
Current - Collector Pulsed (Icm) :
225 A
Reverse Recovery Time (trr) :
88 ns
Number of Positions :
61
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.55
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Tube
Gate Charge :
207 nC
Power - Max :
357 W
Pin Count :
4
Supplier Device Package :
TO-247-4
Power Dissipation :
357
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
Fastening Type :
Bayonet Lock
Configuration :
Single
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2V @ 15V, 75A