STGW50H65DFB2-4
Mfr.Part #
STGW50H65DFB2-4
Package / Case
TO-247-4
Description
TRENCH GATE FIELD-STOP, 650 V, 5
Stock
54
In Stock :
54
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Gate Charge :
151 nC
Continuous Collector Current :
86
Product Category :
IGBT Transistors
Td (on/off) @ 25°C :
18ns/128ns
Switching Energy :
629μJ (on), 478μJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) :
86 A
Technology :
Si
Test Condition :
400V, 50A, 12Ohm, 15V
Power - Max :
272 W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Configuration :
Single
Product Type :
IGBT Transistors
IGBT Type :
Trench Field Stop
Subcategory :
IGBTs
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2V @ 15V, 50A
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.55
Power Dissipation :
272
Packaging :
Tube
Mounting Style :
Through Hole
Supplier Device Package :
TO-247-4
Series :
HB2
Package / Case :
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
92 ns
Base Product Number :
STGW50
Input Type :
Standard
Current - Collector Pulsed (Icm) :
150 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V
Package :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)