STB25NM50N-1
Mfr.Part #
STB25NM50N-1
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Description
MOSFET N-CH 500V 22A I2PAK
Continuous Drain Current (ID) :
22A
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Rise Time :
23ns
Pin Count :
3
Package / Case :
Number of Pins :
3
Resistance :
140mOhm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Reach Compliance Code :
not_compliant
Base Part Number :
STB25N
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Gate to Source Voltage (Vgs) :
25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
84nC @ 10V
Element Configuration :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Transistor Application :
SWITCHING
Vgs (Max) :
±25V
FET Type :
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
22A Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Fall Time (Typ) :
22 ns
Transistor Element Material :
SILICON
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
150°C TJ
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
MDmesh™ II
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
88A
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
140m Ω @ 11A, 10V
Number of Terminations :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2565pF @ 25V
Turn-Off Delay Time :
75 ns
Power Dissipation-Max :
160W Tc
Power Dissipation :
160W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Rated DC :
500V
Lead Free :
Lead Free
Current Rating :
22A