STB20NM60-1
Mfr.Part #
STB20NM60-1
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Description
MOSFET N-CH 600V 20A I2PAK
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Lead Free :
Lead Free
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20A Tc
Fall Time (Typ) :
11 ns
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Current Rating :
20A
Package / Case :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Tube
Rise Time :
20ns
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
600V
Operating Temperature :
150°C TJ
Element Configuration :
Single
Mount :
Through Hole
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
54nC @ 10V
Power Dissipation-Max :
192W Tc
Power Dissipation :
192W
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Series :
MDmesh™
Vgs (Max) :
±30V
FET Type :
N-Channel
Base Part Number :
STB20N
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
290m Ω @ 10A, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1500pF @ 25V
Pin Count :
3
Continuous Drain Current (ID) :
20A
Mounting Type :
Through Hole
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Turn-Off Delay Time :
42 ns
Number of Elements :
1
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Datasheets
STB20NM60-1
STMicroelectronics STB20NM60-1
N-Channel Tube 290m Ω @ 10A, 10V ±30V 1500pF @ 25V 54nC @ 10V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
STB20NM60-1 Overview
A device's maximal input capacitance is 1500pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 20A, which represents the maximum continuous current it can conduct.In this device, the drain-source breakdown voltage is 600V and the drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows.Its turn-off delay time is 42 ns, which is the time to charge the device's input capacitance before drain current conduction begins.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 30V volts.This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
STB20NM60-1 Features
a continuous drain current (ID) of 20A
a drain-to-source breakdown voltage of 600V voltage