STB100N6F7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STB100N6F7
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 60V 100A D2PAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Base Part Number :
STB100N
Power Dissipation-Max :
125W Tc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A Tc
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Continuous Drain Current (ID) :
100A
FET Type :
N-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5.6m Ω @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Series :
STripFET™ F7
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1980pF @ 25V
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs (Max) :
±20V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
30nC @ 10V
Factory Lead Time :
22 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
STB100N6F7
STMicroelectronics STB100N6F7
N-Channel Cut Tape (CT) 5.6m Ω @ 50A, 10V ±20V 1980pF @ 25V 30nC @ 10V 60V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
STB100N6F7 Description
STB100N6F7 is an N-channel power MOSFET transistor from the manufacturer STMicroelectronics with a voltage of 60V. With an improved trench gate structure and STripFETTM F7 technology, this N-channel Power MOSFET has an extremely low onstate resistance and lower internal capacitance and gate charge for quicker and more effective switching.