SPP20N60CFDHKSA1
Mfr.Part #
SPP20N60CFDHKSA1
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 650V 20.7A TO220-3
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20.7A Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1mA
Rise Time :
15ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
208W Tc
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
TO-220-3
Packaging :
Tube
Published :
Supplier Device Package :
PG-TO220-3
Max Operating Temperature :
150°C
Fall Time (Typ) :
6.4 ns
Number of Pins :
1 (Unlimited)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
220mOhm @ 13.1A, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2400pF @ 25V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Turn-Off Delay Time :
59 ns
Turn On Delay Time :
12 ns
Mount :
Through Hole
Vgs (Max) :
±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
124nC @ 10V
Rds On Max :
220 mΩ
FET Type :
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Mounting Type :
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
CoolMOS™
Power Dissipation :
208W
Continuous Drain Current (ID) :
20.7A
Input Capacitance :
2.4nF
Datasheets
SPP20N60CFDHKSA1
Infineon Technologies SPP20N60CFDHKSA1
N-Channel Tube 220mOhm @ 13.1A, 10V ±20V 2400pF @ 25V 124nC @ 10V 650V TO-220-3
SPP20N60CFDHKSA1 Overview
The maximum input capacitance of this device is 2400pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 20.7A.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 59 ns.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 12 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 650V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
SPP20N60CFDHKSA1 Features
a continuous drain current (ID) of 20.7A
the turn-off delay time is 59 ns
a 650V drain to source voltage (Vdss)