SPD30N03S2L-10
Mfr.Part #
SPD30N03S2L-10
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 30A TO252-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Transistor Application :
SWITCHING
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation :
100W
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 50μA
Number of Terminations :
2
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1550pF @ 25V
Series :
OptiMOS™
JESD-609 Code :
e3
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
120A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
30A Tc
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Turn-Off Delay Time :
27 ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Current Rating :
30A
Power Dissipation-Max :
100W Tc
Published :
Package / Case :
FET Type :
N-Channel
Case Connection :
DRAIN
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
41.8nC @ 10V
Transistor Element Material :
SILICON
Rise Time :
13ns
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
150 mJ
Voltage - Rated DC :
30V
Drain-source On Resistance-Max :
0.0146Ohm
Continuous Drain Current (ID) :
30A
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Fall Time (Typ) :
17 ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Vgs (Max) :
±20V
Number of Elements :
1
Drain to Source Breakdown Voltage :
30V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Pin Count :
4
Mount :
Surface Mount
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
10m Ω @ 30A, 10V
Datasheets
SPD30N03S2L-10
Infineon Technologies SPD30N03S2L-10
N-Channel Tape & Reel (TR) 10m Ω @ 30A, 10V ±20V 1550pF @ 25V 41.8nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
SPD30N03S2L-10 Overview
Avalanche breakdown occurs when energy is applied to the MOSFET, and the avalanche energy ratings (Eas) are 150 mJ.A device's maximal input capacitance is 1550pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 30A, which represents the maximum continuous current it can conduct.In this device, the drain-source breakdown voltage is 30V and the drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows.Its turn-off delay time is 27 ns, which is the time to charge the device's input capacitance before drain current conduction begins.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 120A, which is its maximum rated peak drain current.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (4.5V 10V).
SPD30N03S2L-10 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 150 mJ
a continuous drain current (ID) of 30A
a drain-to-source breakdown voltage of 30V voltage
the turn-off delay time is 27 ns
based on its rated peak drain current 120A.