SPD30N03S2L-07
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPD30N03S2L-07
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 30A TO252-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Fall Time (Typ) :
47 ns
Number of Terminations :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Package / Case :
Drain-source On Resistance-Max :
0.0098Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rise Time :
17ns
Voltage - Rated DC :
30V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
250 mJ
Terminal Form :
Gull wing
Series :
OptiMOS™
Vgs (Max) :
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2530pF @ 25V
Continuous Drain Current (ID) :
30A
Transistor Application :
SWITCHING
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
30A Tc
Case Connection :
DRAIN
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e3
Current Rating :
30A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
68nC @ 10V
Transistor Element Material :
SILICON
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
Drain to Source Breakdown Voltage :
30V
Power Dissipation :
136W
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
FET Type :
N-Channel
Turn-Off Delay Time :
62 ns
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Element Configuration :
Single
Pin Count :
4
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 85µA
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Power Dissipation-Max :
136W Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6.7m Ω @ 30A, 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
120A
Datasheets
SPD30N03S2L-07
Infineon Technologies SPD30N03S2L-07
N-Channel Tape & Reel (TR) 6.7m Ω @ 30A, 10V ±20V 2530pF @ 25V 68nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
SPD30N03S2L-07 Overview
There is an avalanche breakdown in which energy is applied to the MOSFET to cause it to break down, and this energy is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 250 mJ.Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 2530pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 30A amps.In this device, the drain-source breakdown voltage is 30V and VGS=30V, so the drain-source breakdown voltage is 30V in this case.It is [62 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.As far as peak drain current is concerned, its maximum pulsed current is 120A.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (4.5V 10V).
SPD30N03S2L-07 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 250 mJ
a continuous drain current (ID) of 30A
a drain-to-source breakdown voltage of 30V voltage
the turn-off delay time is 62 ns
based on its rated peak drain current 120A.