SK222M035ST
Mfr.Part #
SK222M035ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Stock
187
In Stock :
187
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
1.8A
Leakage Current :
0.77mA
Lead Pitch :
7.5mm
Height :
32mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Voltage - Rated DC :
35V
Polarity :
POLARIZED
Diameter :
16mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Lead Length :
15mm
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
25 Weeks
Capacitance :
2200µF
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tan Delta :
0.16
Published :
2005
Dissipation Factor :
12 %
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.339 34.00mm
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Diameter :
800 µm
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Series :
SK
Mount :
PCB, Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
SK222M035ST
Cornell Dubilier Electronics SK222M035ST
SK 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.8A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C 7.5mm Radial, Can