SK220M063ST
Mfr.Part #
SK220M063ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.1
Package / Case :
Radial, Can
Diameter :
6.3mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
22µF
Mount :
PCB, Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.43Ohm
Ripple Current :
115mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
10 %
Leakage Current :
0.01386mA
Published :
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
25 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Termination :
Radial
Lead Pitch :
2.5mm
Series :
SK
Voltage - Rated DC :
63V
Tolerance :
±20%
Lead Diameter :
500 µm
Lead Length :
15mm
Datasheets
SK220M063ST
Cornell Dubilier Electronics SK220M063ST
SK 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 115mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C 2.5mm Radial, Can