SK220M016ST
Mfr.Part #
SK220M016ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Stock
28
In Stock :
28
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
2mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
500 µm
Dissipation Factor :
16 %
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
11mm
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
75mA
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Leakage Current :
0.00352mA
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarity :
POLARIZED
Published :
2005
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.65Ohm
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.16
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
5mm
Dielectric Material :
Aluminium
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
SK
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Length :
15mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Mount :
PCB, Through Hole
Capacitance :
22µF
Packaging :
Bulk
Datasheets
SK220M016ST
Cornell Dubilier Electronics SK220M016ST
SK 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 75mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C 2mm Radial, Can