SK220M100ST
Mfr.Part #
SK220M100ST
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Stock
140
In Stock :
140
Lead Pitch :
3.5mm
Published :
2011
Polarity :
POLARIZED
Lead Length :
15mm
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
11mm
Capacitance :
22µF
Leakage Current :
0.066mA
Tan Delta :
0.1
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
130mA
Diameter :
8mm
Dissipation Factor :
10 %
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Mount :
PCB, Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.83Ohm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Datasheets
SK220M100ST
Cornell Dubilier Electronics SK220M100ST
SK 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 130mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C 3.5mm Radial, Can