SK220M025ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SK220M025ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Stock
718
In Stock :
718
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
2005
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
25 Weeks
Life (Hours) :
2000 hours
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial, Can
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Lead Diameter :
500 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
0.0055mA
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
22µF
ECCN Code :
EAR99
Mount :
PCB, Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
90mA
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Tan Delta :
0.14
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.44Ohm
Ripple Current @ Low Frequency :
90mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Terminal Shape :
Wire
Series :
SK
Diameter :
5mm
Height :
11mm
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
2mm
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
14 %
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Length :
15mm
Dielectric Material :
Aluminium
Datasheets
SK220M025ST
Cornell Dubilier Electronics SK220M025ST
SK 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 90mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can