SK220M035ST
Mfr.Part #
SK220M035ST
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Lead Length :
15mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
11mm
Polarity :
POLARIZED
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
2mm
Leakage Current :
0.0077mA
Tan Delta :
0.12
Capacitance :
22µF
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Ripple Current :
95mA
Diameter :
5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.23Ohm
Dissipation Factor :
12 %
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
SK220M035ST
Cornell Dubilier Electronics SK220M035ST
SK 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 95mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C 2mm Radial, Can