SK222M016ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SK222M016ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
PCB, Through Hole
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
16V
Factory Lead Time :
25 Weeks
Tan Delta :
0.2
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Termination :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Lead Length :
15mm
Lead Diameter :
600 µm
Capacitance :
2200µF
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
13mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
2000 hours
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Shape :
Wire
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
1.35A
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Leakage Current :
0.352mA
Series :
SK
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5mm
Package / Case :
Radial, Can
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.906 23.00mm
Dissipation Factor :
16 %
Datasheets
SK222M016ST
Cornell Dubilier Electronics SK222M016ST
SK 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.35A 0.512Dia 13.00mm -40°C~85°C 5mm Radial, Can