SK221M100ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SK221M100ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Polarity :
POLARIZED
Life (Hours) :
2000 hours
Height :
25mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
480mOhm
Voltage - Rated DC :
100V
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
25 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
710mA
Termination :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Tan Delta :
0.1
Leakage Current :
0.66mA
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
16mm
Number of Terminations :
2
Series :
SK
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Capacitance :
220μF
Lead Diameter :
800 µm
Lead Pitch :
7.5mm
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
10 %
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Dielectric Material :
Aluminium
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
Datasheets
SK221M100ST
Cornell Dubilier Electronics SK221M100ST
SK 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 710mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C 7.5mm Radial, Can