SK221M025ST
Mfr.Part #
SK221M025ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
2001
Factory Lead Time :
25 Weeks
Polarity :
POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Pitch :
3.5mm
Ripple Current :
320mA
Series :
SK
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
840mOhm
Tan Delta :
0.14
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
REACH SVHC :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Height :
11.5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Leakage Current :
0.055mA
Diameter :
8mm
Capacitance :
220μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Mount :
PCB, Through Hole
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Lead Length :
15mm
Package / Case :
Radial, Can
Dissipation Factor :
14 %
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
SK221M025ST
Cornell Dubilier Electronics SK221M025ST
SK 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 320mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C 3.5mm Radial, Can