RW5S0FA47R0JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RW5S0FA47R0JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
SMD, L-Bend
Datasheet
Download
Description
RES SMD 47 OHM 5% 5W L BEND
Stock
520
In Stock :
520
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Depth :
9.27mm
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Height :
10.31mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.806Lx0.365W 20.47mmx9.27mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Wirewound
Series :
RW
Resistance :
47Ohm
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
Power Rating :
5W
Published :
2013
Tolerance :
±5%
Package / Case :
SMD, L-Bend
Construction :
Heat Sink
Height Seated (Max) :
0.406 10.31mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
26 Weeks
Datasheets
RW5S0FA47R0JE
Ohmite RW5S0FA47R0JE
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RW Series, Wirewound, 47Ohm, ±5%, -55°C~155°C